Lassan itt a jó idő, vége a téli rossz vezetési körülményeknek és élvezhetjük a lehúzott ablak melletti vezetés örömét. Fontos azonban, hogy ne álljunk meg a téli-nyári gumicserénél, hanem gondozzuk autónkat megfelelően minden évszakváltáskor.
Ahhoz, hogy ezzel ne gyűljön meg a bajunk, cikkünkben mindent összeszedtünk, amire érdemes időt szánni a tavaszi szezon megkezdése előtt. Ha ezekre odafigyelünk sokkal biztonságosabban közlekedhetünk az utakon!
Végezzünk alapos mosást!
A téli szezonban sajnos ritkán van lehetőségünk autót mosni, hiszen vagy már onnan kigurulva újra sárosak, havasak és koszosak leszünk vagy a fagyszezon miatt nem ajánlatos belekezdeni. Emiatt érdemes a szezon megkezdése előtt egy alaposabb mosásra is áldoznunk, hiszen ezt a koszmennyiséget sokszor nem tudjuk egy egyszerű gyors mosással eltüntetni.
A magasnyomású mosást követően érdemes alaposan áttörölni autónkat és átnézni azokat a részeket, amiket nehezebb tisztítani, mint például a küszöböt. Ilyenkor lehetőségünk van arra is, hogy szemrevételezzük autónkat, nem keletkezett-e a tél alatt rozsdásodás vagy sérülés rajta. Ezzel lehetőségünk van megelőzni akár egy nagyobb problémát is.
Gumicserére fel!
A téli időszak végén már érdemes lehet lecserélni a gumikat és jöhetnek a nyári kerekek. Ilyenkor van lehetőségünk alaposan átnézetni autónkat a szerelővel, és a futóműre is vetni egy pillantást.
Sokan maguk cserélik a kerekeket, így számukra lényeges lehet, milyen alkatrészeket is kell ilyenkor átnézni. Vizsgáljuk meg a fékbetétek és tárcsák állapotát, elsősorban azt, hogy a vastagságuk megfelelő-e. Ekkor meg tudjuk vizsgálni a gömbfejeket, a fékcsöveket és a lengéscsillapítókat is. Ha azt tapasztaljuk, hogy valami probléma áll fenn, mindenképp forduljunk szakemberhez.
Már nem csak fűtünk, hanem hűtünk is!
Figyeljünk már a tavaszi időszakban a klímára is, hiszen nyáron már minden szerelő túlterhelt, mert sokan nem gondolkodnak előre és a nagy melegben akarják javítani a klímákat. A szezon előtt érdemes szűrőcserét végeztetni, hogy a télen megtapadt baktériumok ne okozzanak kárt egészségünkben. Ehhez kérjük az aktív szenes és az antiallergén szűrőket a szerelőnktől.
A klíma élettartamát növeljük azzal, ha a téli időszakban is alkalmanként bekapcsoljuk. Ezzel átjáratjuk a rendszert és a kompresszort is, így azok nem tömődnek el.
Ellenőrizzük azt is amire nem gondolnánk!
Sokan elfelejtenek foglalkozni olyan részletekkel, ami a csomagtartó mélyén rejtőzik. Ha már úgyis “nagytakarítunk”, ne hagyjuk ki az autó belsejét sem. Nézzük át, hogy minden rendben van-e, minden fontos eszközzel, elakadásjelzővel, elsősegély dobozzal, láthatósági mellénnyel rendelkezünk-e.
A legfontosabb azonban a pótkerék megfelelő ellenőrzése. Nézzük meg, hogy van-e elég nyomás a kerékben és azt is, hogy az esetleg kerékcseréhez megvannak-e a szükséges alkatrészek és szerszámok. Ha csak defektjavító készlet áll rendelkezésünkre, nézzük meg annak tartalmát is, hogy biztosan minden rendben legyen utunk során.
Gondoljunk a folyadékszintekre is!
Ne felejtsük el az autónkban lévő folyadékok szintjének ellenőrzését se. Az ablakmosó folyadékot, a fékfolyadékot és a motorolaj szintjét sem árt időnként megnézni. A szükséges mennyiséget mindig pótoljuk és nézzük meg azt is, mikor válik esedékessé a cseréljük.