A használt autó vásárlás veszélyei – A kilométeróra csalás

kilometerora-porgetesA használt autók adás-vétele hazánkban még mindig vezető szerepet tölt be. Főleg, ha tekintetbe vesszük, hogy viszonylag kevés új gépjármű talál gazdára. Mivel ezek az autók jószerivel akár egy évtizedig is kiszolgálnak minket, nem árt tisztában lenni azzal, hogy milyen veszélyek leselkedhetnek ránk egy-egy használtautó vásárlás során.

A vásárlás előtt számos dologra figyelnünk kell a kiszemelt autóval kapcsolatban. Hiszen nem csak egy régebbi modellt vásárolunk, ahol az alkatrészek már kopásban vannak, hanem akár átverések és csalások áldozatává is válhatunk.

Sokszor előfordul, hogy bizonyos korábbi töréseket és sérüléseket igyekeznek rejtegetni az autón. De ilyen veszély lehet az is, ha a valós kilométerekkel játszanak. Ezáltal úgy tűnik, hogy egy megkímélt járművet vásárolunk, miközben a benne lévő alkatrészek már sokkal nagyobb használatnak voltak kitéve.

Ezzel együtt jár, hogy bizonyos dolgokat egy adott kilométer után érdemes cserélni az autóban, hogy azt biztonságosan használhassuk az utakon. Ha nem vagyunk tisztában a kilométeróra valós állásával és csalás áldozatává válunk, az igencsak megterhelheti a szervizelési költségeinket és balesetveszélyes is.

Nézzük meg, hogyan tudunk védekezni a kilométeróra átállítás veszélye ellen!

A kilométeróra csalás

Pontosabban a futásteljesítmény szándékos és engedély nélküli megváltoztatásáról beszélünk. Vagyis nem kapunk valós képet arról, hogy az általunk megvásárolni kívánt gépjármű pontosan mennyi időt töltött használatban és valójában milyen állapotban van.

Érdekes módon a problémával egészen 2017-ig nem foglalkozott az Európai Unió, pedig minden tagországára kiható problémáról van szó. Szerencsére az azóta eltelt idő alatt számos törvényjavaslat került benyújtásra, és tapasztalhatunk is némi változást az ügy kapcsán. Azonban egyes kereskedőket ez sem riaszt vissza a tevékenységtől.

Összességében azonban sokkal nagyobb mértékben jellemző a csalás a nemzetközi eladások folyamán, mint az országokon belüli értékesítések alkalmával. A külföldről behozott autók esetében sokkal inkább kell aggódnunk, hogy esetleg átállított kilométer órával ellátott gépjárművet vásárolunk.

Ráadásul a legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy leginkább azoknak a járműveknek az óráját állítják át, melyek 200.000 kilométernél is többet futottak, hiszen ezeket sokkal nehezebb eladni. Ebben az esetben viszont egy igencsak használt állapotban lévő alkatrészekből álló autót adnak el nekünk úgy, mintha az még egy jóval jobb helyzetben álló modell lenne.

Mire figyeljünk vásárláskor?

Ha használt autó vásárlása mellett döntünk, mindenképpen nézzük át alaposan a kiválasztott járművet és csak ezután mérlegeljünk.

Tekintsük át alaposan a műszerfalat, a kilométerórát, látunk-e bármilyen olyan nyomot, ami utalhat az óra átállítására. Vizsgáljuk meg a motorháztető alatt, vagy ha van, a szervízkönyvben az olajcserék gyakoriságát. Vegyük figyelembe az autó korát, állapotát és a kilométeróra állását, valósnak érezzük-e az adatokat egymás függvényében?

Érdemes lehet a helyszínre egy szerelőt is magunkkal vinni, aki át tudja nézni szakértői szemmel a kiválasztott autót. Mindezek után már nagy esélyünk van arra, hogy elkerüljük a csalásokat.

Már csak arról kell gondoskodnunk, hogy autónk megfelelő biztonságban legyen, amihez kiváló választás lehet a Kripton prémium autóvédelmi rendszer, melynek segítségével teljeskörű védelemre tehetünk szert. Nem csak riasztóval látja el autónkat, de lehetőségünk van meggátolni annak beindítását vagy GPS-n követni a jármű aktuális helyzetét. A Kriptonnal mindig biztonságban tudhatja autóját!