A filmek, könyvek és a média szinte nap mint nap foglalkozik az autólopás- és feltörés témakörével, sokszor hamis képet festve a bűnözőkről és az általuk alkalmazott módszerekről. Olcsó járgányt vezetek, nem történhet baj! Jómódú környéken lakom, itt tutira nem lopnak el semmit! Ha a térfigyelő kameránál parkolok, teljes biztonságban vagyok! Vallja be őszintén: volt, hogy már Ön is bedőlt ezeknek a tévhiteknek.
Most itt az ideje, hogy tiszta vizet öntsünk a pohárba!
1# Az autót két drót összeillesztésével tényleg be lehet indítani
Tipikus filmes klisé, ami a valóságban egyáltalán nem állja meg a helyét. (Nem, az sem igaz, amikor a fegyverből még 50 lövés után sem fogy ki a lőszer, vagy autós üldözés során a benzin, és még sorolhatnám). Talán a 70-as években, magának a nagy MacGyvernek még csak-csak sikerült volna megfújnia egy Zsigulit két drót összeillesztésével, de a mai autóknál ez a módszer már egyáltalán nem működik. A 21. században a profi tolvajok tiszta és kíméletlenül gyors munkát végeznek: a leggyakrabban az indításhoz szükséges, kulcs által kiadott rádiófrekvenciás jel felerősítésével és továbbításával néhány perc alatt meglovasítják a kiszemelt prédát.
2# A drágább autókat jobban viszik
Korábbi cikkünkben már körbejártuk, melyek a legkeresettebb típusok és márkák. A statisztikákból az is egyértelműen kiderül, hogy a bűnözőknek nem csak a drága, luxus kategóriás autókra fáj a foguk. 2019-ben a korábbi adatokkal ellentétben például pont a régebbi, olcsóbb típusokat lovasították meg nagyobb számban, melyeket alkatrészként adtak tovább. Legyen tehát egy ötszázezres Suzuki Swiftje vagy egy 20 millió forintot érő X3-as BMW-je: kétségtelen, hogy megbízható autóvédelemre (linkel termékek) Önnek is szüksége van!
#3 Az „elit” környékeken nem lopnak
Persze, senki ne parkoljon egy külvárosi lepukkant lakótelepen vagy egy elhagyatott sikátorban. Ugyanakkor a jómódúnak számító környékeken sem árt résen lennünk. Budapesten például az I. és II. kerületben, még ha valamivel alacsonyabb számban is, de ugyanúgy történnek lopások. A szocializmus idején épült lakótelepekről és a szegényebb, kertvárosi övezetekben tűnik el a legtöbb kocsi a fővárosban. Ezen belül is Újbuda számít a legkevésbé biztonságos helynek. Az mindenképpen előnyös, ha az ablakból rálát parkoló gépjárművére, vagy rendelkezik saját garázzsal. Amennyiben lakásvásárlás előtt áll, nem árt, ha végigböngészi az adott város vagy környék bűnözési statisztikáit.
4# Ha van Casco, minden happy
Távol álljon tőlem, hogy bárkit is lebeszéljek arról, hogy biztosítást kössön. Lopás esetén azonban sokan szembesülnek azzal, hogy a biztosító nem, vagy csak nagyon nehézkesen akar fizetni, esetleg csupán részben téríti meg a teljes anyagi kárt.
Utóbbira magyarázatul szolgál többek között az a tény is, hogy a kár mértékének megállapítása egy speciális táblázat szerint történik, mely eltérhet a gépjármű aktuális piaci árától. Gyakran más, kiegészítő biztosításokra is szükség van, aminek a költségei igen magasak lehetnek. És még ekkor sem lehetünk biztosak afelől, hogy ha van Casco, minden happy.
5# A térfigyelő kamera minden esetben elrettenti a tolvajokat
Sajnos az tapasztalható, hogy a bűnözők egyre szemtelenebbek és vakmerőbbek lettek. Nem egy olyan esetről lehetett hallani akár a közelmúltban is, amikor fényes nappal, egy az egyben a kamera látószögéből tulajdonítottak el egy gépjárművet. Gyakran sem a tolvaj, sem pedig az autó nem kerül elő. Mindenesetre az pozitívum, hogy mind a fővárosban, mind pedig vidéken egyre több ilyen eszközt szerelnek fel. A kamerák visszatartó ereje tehát cáfolhatatlan, de még ez sem nyújt 100%-os garanciát a bűncselekmények ellen.
Szeretne többet megtudni? Forduljon hozzánk bizalommal!